Postřehy z Mannheimu

Publikováno dne: 12 October 2019 Autor: Pavel Buček

Pro ty co Mannheim nic neříká tak úvodem, je to největší burza Veteráma s výstavou v celé Evropě, potkáš tam prodejce od Finska až po Španělsko a je jen jednou do roka. Vše se odehrává na volné ploše za letištěm v areálu výstavišť, něco na asfaltu, něco na zámkové dlažbě něco jen drobném štěrku, kopisti a replikáři jsou v halách, podobně něco jak Brněnské veletrhy, ale kapánek větší asi tak 5x. Letos to bylo 11-13. října a návštěva je opravdový zážitek.

Vyjeli jsme v pátek kolem sedmé hodiny a před jednou jsme byli na místě. Ubytovali jsme se a vyrazili na místo parkování. Parkovné na 3 dny za 15 Euro, společné parkoviště s možností pro karavany, připojení na vodu a elektriku, ty méně movití pak spali třeba vedle aut ve stanu nebo v autech. Večer všude hořeli táboráky, vařilo a peklo se kdoví co, a pilo kde co.

Vstup na Veterámu je na tři dny 30 Euro, dostanete pásek na zápěstí a vpřed. Orientační značení je na cedulích, zde jsou sekce kde se prodávají pouze motocykly , nebo auta a nebo společně, (tři dny jsou proto, že za dva dny to zkrátka nelze projít. Starší pánové jezdí na skládacích kolech nebo elektrokolech a každý druhý má nějaký vozík nebo kočárek na zakoupené zboží. Skladba je cca 80% poválečné výroby 20% před rokem 1945. Zboží je od luxusního až po krámy snad horší než u nás. Nabízí se polomotorky od 2000-3000 Euro až po třeba Laurin a Klement za 49000 Euro (prodával ho Španěl). Některé ceny jsou nepochopitelné, Němcům jde především o německé zboží, což je pochopitelně, ale už to neplatí pro roky, v mnoha případech jsem si všiml, že předválečné je levnější než 50 -60 léta. Francouzské stroje jsou velmi zastoupené (Frantíci to mají na Veterámu kousek) a nejsou drahé, zahlédnete tam třeba i Stadion, Babetu nebo 100% chromovaný pařez (viz foto). Potkáte tam i firmy, prodejce (překupníky) známé z větších českých burz. Z cizích anglických značek snad všechny z italských hlavně Moto - Guzzi spousty moto z 50 a 60 let. FN, Sarolea, Condor, Minerva, Nimbus, Husqvarna atd. Mnoho neznámých značek zaniklých hlavně záplavu Japonců, závoďáky (cross, plochá dráha, silniční atd.) moto přeplňované kompresorem, i repliky celých strojů hlavně BMW, Indiánů, Hariků a Hendersony. Nabízí se i celé sbírky...bylo vidět několik parních strojů. Pro milovníky aut je zde louka kde je ve 5. řadách směs osobních a nákladních aut, traktorů namíchaných pojízdných s SPZ i na podvalech.

Zajímavostí je, že se prodává až do úplné tmy a prodejci zůstávají přes noc ve svém stánku, v bujarém veselí po obě noci. Večeří dělají hlavně na pánvi, funguje zde depozit na koupené věci a hlavně se zde dá úspěšně smlouvat, běžně až 20% (neplatí pro nově vyrobené zboží ).

Největší problém je nevhodný přepočet kurzu korunu na Euro, jinak by bylo hej.

závěrem několik dat a info :
ubytování je v penzionech od 20-25 Euro za noc, lépe si bloknout mailem cca 1 měsíc dopředu.
v pátek jsme nachodili 16892 kroků (měřeno mobilem)
v sobotu za 9 hodin 19934 kroků
neděli jsme vypustili

na výstavišti půlka grilovaného kuřete s houskou za 6 Euro, preclík za 2 Eura a s pivem to je horší v supermarketech je cena potravin jako u nás a za naftu 1,19 Eura.

Podrobnosti na https://www.veterama.de/

Antiqua Yesterdays Chevrolet r.v. 1920 28 000 Eur Laurin & Klement r.v.1905 Pařez v chromu prodej karburátorů Amal prodeje do pozdního večera sekce motocykly 1 sekce motocykly 2